Výroba bio arganového oleja v Maroku
Arganový olej potravinársky a arganový olej kozmetický je produktom, známym predovšetkým v západnej Európe. V posledných rokoch sa čistý arganový olej objavuje vo väčšej miere aj na pultoch našich predajcov.
Objem výroby arganového oleja je obmedzený. Podľa oficiálnych údajov sa vyrobí len 4 milióny litrov 100% arganového oleja ročne, čo je zanedbateľné množstvo. Napr. olivového oleja sa vyrobí až 1,8 miliardy litrov.
Pôvodní berberskí obyvatelia Maroka, odjakživa vyrábali arganový olej ručne a používali ho k liečeniu, na kozmetické a potravinárske účely.
Kozmetický arganový olej sa vyrába z nepražených lúpaných jadier stromu argania spinosa, kým potravinársky olej sa vyrába z pražených semien. Vďaka tomu má kulinársky olej výraznejšiu vôňu.
Po vylisovaní sa arganový olej filtruje. Od počtu filtrácií závisí čistota arganového oleja. Bio arganový olej môže mať miernu usadeninu, ktorá sa ľahko rozmieša, čo spravidla neznamená zhoršenie kvality.
Ako sa získava arganový olej z plodov plodov stromu argania spinosa?
Arganový olej sa dnes získava tromi spôsobmi:
- tradičným ručným "miesením arganovej zmesi"
- strojovým lisovaním
- potom tiež stále častejšie chemickou extrakciou.
Ručná výroba argánového oleja
Táto najstaršia metóda je v Maroku stále využívaná hlavne vo vidieckych oblastiach a niektorých ženských manufaktúrach. Arganové jadrá sa pomocou ručných kamenných mlynčekov melú na hustú hnedú pastu, ktorá sa potom s pridaním vody mieša. Olej, ktorý sa z pasty miesením oddelí, je zbieraný.
Z pasty ostane tuhá arganová zmes, ktorá sa po vysušení používa ako krmivo pre zvieratá. Hoci je tradične vyrábaný arganový olej bez chemických prímesí a kvalitou zodpovedá oleju lisovanému za studena, často obsahuje veľké množstvo nečistôt, ktoré sa do neho dostávajú ručným miesením a kontaktom s vodou.
Výroba arganového oleja v berberskej kooperatíve
S metódou strojového lisovania sa dnes najčastejšie stretneme v ženských manufaktúrach - združeniach žien, ktoré sa rozhodli zmeniť svoju tradičnú úlohu v spoločnosti.
K výrobe arganového oleja sa v tomto prípade používajú nerezové lisovacie stroje, ktoré arganové jadrá melú na pastu a lisujú z pasty 100% arganový olej. Pretože prebieha strojové lisovanie za studena a nedochádza pri ňom ku kontaktu arganovej pasty s vodou, takto vyrobený arganový olej najbližšie svojej prirodzenej podobe, zachováva si príjemnú vôňu a vysokú kvalitu.
Vôňa má v prípade arganového oleja kozmetického jemne orieškový nádych a intenzívnu orieškovú vôňu v prípade arganového oleja potravinárskeho.
Lisovaný arganový olej môže obsahovať aj mierny zákal, ktorý ukazuje na zvyšok arganovej pasty, z ktorej bol lisovaný. Strojové lisovanie rovnako ako ručná výroba neumožňuje z arganových jadier získať všetok olej, čo zvyšuje výrobné náklady.
Pozor na chemickú extrakciu oleja:
Ako dôsledok snahy maximalizovať zisk boli v Maroku v nedávnej dobe postavené továrne na výrobu arganového oleja chemickou extrakciou. Hoci sú tieto továrne schopné chrliť veľké množstvo oleja za veľmi nízke ceny, kvalita oleja je veľmi slabá, pretože sa pri extrakcii využívajú chemické rozpúšťadlá. S ich pomocou sa totiž z pasty dá získať najväčšie možné množstvo oleja.
Arganový olej vyrábaný v takých podmienkach sa vyznačuje nízkym zastúpením účinných látok a môže obsahovať aj menšie množstvo chemických látok, ktoré boli pri výrobe použité.
Arganový olej vyrobený chemickou extrakciou sa od prvých dvoch líši - je "mastný", sterilne čistý - nikdy neobsahuje jemný pastový zákal a nemá žiadnu vôňu.
Takýto olej sa najčastejšie dováža do Európskej únie, kde sa v krajinách ako Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Francúzsko, Taliansko, Anglicko plní a predáva ako "kvalitný arganový olej".
Je tak najčastejším druhom arganového oleja, s ktorým sa môžete za Marockými hranicami stretnúť. V Maroku je tento arganový olej často dostupný hlavne v supermarketoch a na trhoviskách. Často sa tiež ponúka za veľmi lákavé ceny.
ODPORÚČAME IBA ARGANOVÝ OLEJ, KTORÝ JE VYROBENÝ, PLNENÝ A BALENÝ PRIAMO V ŽENSKÝCH MANUFAKTÚRACH V MAROKU!!!