4 spôsoby, ako extrahovať esenciálne oleje
Pridané 30.11.2024 10:11:48 Počet zobrazení 85
Esenciálne oleje sú hydrofóbne, uhľovodíkové kvapaliny extrahované z rastlinného materiálu, ktoré sú cenené pre svoje aromatické, liečivé, antiseptické, antivírusové, protizápalové a mnohé ďalšie vlastnosti.
Esenciálne oleje, najmä ich prchavé zložky, sú látky, ktoré dodávajú aromatickým rastlinám ich charakteristické vône a chute. (Prchavé oleje sa rýchlo vyparujú pri izbovej teplote, zatiaľ čo neprchavé oleje majú pomalšiu rýchlosť odparovania.)
Medzi hlavné priemyselné odvetvia, ktoré používajú esenciálne oleje, patria liečivá a nutraceutiká, potraviny a nápoje, osobná starostlivosť, kozmetika, domáca starostlivosť a dokonca aj priemyselné a poľnohospodárske chemikálie.
Očakáva sa, že trhy s týmito produktmi budú rásť s pokračujúcim výskumom ich výhod a aplikácií a so zvyšujúcimi sa spotrebiteľskými preferenciami pre prírodné produkty.
Vysokohodnotné esenciálne oleje môžu pozostávať z viac ako 200 prchavých a neprchavých zložiek. Získavajú sa z biomasy, ktorá môže zahŕňať rôzne časti rastliny, vrátane:
- Korene
- Kvety
- Ovocie
- Listy
- Stonky
- Semená
- Kôra
Niekoľko príkladov populárnych a užitočných esenciálnych olejov:
- Levanduľa
- Mäta pieporná
- Konopný extrakt
- Vanilkový
- Citronella
- Borovica
Na získanie prospešných olejov z rastlín sa bežne používa niekoľko metód extrakcie. Aký je najlepší spôsob extrakcie?
Odpoveď na túto otázku závisí od zariadenia, objemu biomasy a rozsahu produkcie, zamýšľaného konečného použitia produktu a ďalších. V tomto článku sa pozrieme na štyri najlepšie spôsoby extrakcie esenciálnych olejov z rastlín a ich častí.
Konvenčné a pokročilé spôsoby získavania esenciálnych olejov
Ľudia vyvíjali a zdokonaľovali metódy extrakcie esenciálnych olejov už tisíce rokov. Starovekí Egypťania, čínske, indické a grécke kultúry majú záznamy o používaní aromatických olejov na výrobu parfumov a liekov.
Tieto oleje sa už dlho používajú pre farmakologické vlastnosti, ktoré môžu zahŕňať protizápalové, antioxidačné a antikarcinogénne účinky. Antimikrobiálne vlastnosti môžu zahŕňať antibakteriálnu, antifungálnu a antivírusovú aktivitu.
Samozrejme, veľa éterických olejov sa používa aj na dodávanie príjemných vôní alebo chutí jedlám, nápojom a iným produktom a môžu mať na užívateľov relaxačné alebo upokojujúce účinky, ako napríklad v aromaterapii.
Medzi najčastejšie metódy extrakcie patria konvenčné a tiež novšie, vyspelejšie technológie. Bežné metódy zahŕňajú lisovanie za studena (alebo expresiu), destiláciu a extrakciu rozpúšťadlom.
1. Destilácia
Jednoduchá destilácia zahŕňa prevarenie vody na paru a umožnenie pary prúdiť cez biomasu pred kondenzáciou v zbernej nádobe. Pretože jednoduchá destilácia vystavuje produkty vysokým teplotám, môže byť zlou voľbou pre produkty citlivé na teplo – medzi ktoré patria prchavé oleje.
Destilácia vodnou parou je najbežnejšou extrakčnou technikou pre esenciálne oleje. V destilátore prechádza stlačená para cez biomasu, kde narušuje rastlinné štruktúry, ktoré obsahujú esenciálne oleje, čím sa uvoľňujú základné prchavé a neprchavé zlúčeniny.
Výsledná kvapalina kondenzuje a prirodzene sa delí na dve vrstvy: éterický olej a hydrosól. Príklady známych hydrosólov zahŕňajú ružovú vodu a vodu z pomarančových kvetov.
Pri destilácii vodnou parou je potrebné dbať na kontrolu tlaku a teploty, aby sa zabránilo znehodnoteniu esenciálnych olejov v procese ich extrakcie. V závislosti od zariadenia môže destilácia vodnou parou trvať od niekoľkých hodín do niekoľkých dní, kým úplne destiluje oleje z biomasy.
2. Lisovanie za studena
Lisovanie za studena je tradičná metóda, ktorá sa používa pre mnohé oleje, ktoré sa pri vystavení teplu degradujú, ako je citrón, pomaranč a grapefruit. Táto veľmi jednoduchá technika extrakcie zahŕňa zoškrabanie alebo napichovanie biomasy, zvyčajne šupiek z ovocia, pred lisovaním a opláchnutím olejov vodou. Potom sa oddelí voda a oleje.
Oleje lisované za studena si zachovávajú prirodzené chute, farby, steroly a vitamíny. Nie všetka rastlinná biomasa je však vhodná na lisovanie za studena, mnohé zložky môžu zostať v biomase a nie je efektívna pre veľkoobjemovú extrakciu.
3. Extrakcia rozpúšťadlami - najmenej účinná metóda
Extrakcia na báze rozpúšťadla môže používať etanol, metanol alebo niektoré z niekoľkých uhľovodíkových rozpúšťadiel na báze ropy.
Rozpúšťadlo vybrané pre svoju afinitu k požadovaným rastlinným zlúčeninám preteká pripravenou biomasou, aby preniklo do rastlinných štruktúr a uvoľnilo esenciálne oleje.
Výsledná zmes rozpúšťadla, rastlinných olejov a rastlinných pevných látok sa zvyčajne filtruje a vákuovo destiluje, aby sa odstránilo čo najviac rozpúšťadla, najmä ak sa používajú uhľovodíky na báze ropy. V konečnom produkte môže zostať malé percento zvyškov chemického rozpúšťadla.
Vanilkový extrakt je príkladom bežne používanej extrakcie rozpúšťadlom. Esenciálne oleje z rastliny zostávajú v alkohole, ktorý sa používal na extrakciu želaných aromatických zlúčenín zo štruktúr strukov vanilky.
Táto metóda je najmenej účinná, ale najčastejšie používaná kvôli cene.
4. Extrakcia CO2
Použitie oxidu uhličitého ako rozpúšťadla je veľmi žiadané, najmä služby priemyselnej extrakcie konope, na výrobu vysokokvalitných plnospektrálnych a širokospektrálnych extraktov CBD.
Pri extrakcii CO2 je oxid uhličitý vystavený špecifickým teplotným a tlakovým podmienkam, aby sa dosiahli špecifické účinky.
Či už je to superkritické alebo podkritické, CO2 funguje ako vysoko „laditeľné" rozpúšťadlo. To znamená, že premenné je možné upraviť tak, aby sa čo najefektívnejšie extrahovali cieľové zlúčeniny, pričom sa zanechajú nežiaduce zložky v biomase.
Esenciálne oleje Eterika sú vyrobené metódu parnej destilácie a lisovania za studena.
Nový komentár